Urmãtoarele bãnci au depus oferte angajante:

*

DEXIA

*

ERSTE BANK AG

*

BNP PARIBAS

*

BANCO COMERCIAL PORTUGUES

*

DEUTSCHE BANK AG

*

Banca Nationalã a Greciei

*

BANCA INTESA

Numãrul si calitatea bãncilor ofertante reflectã nivelul de interes pe care l-a suscitat la nivel international privatizarea BCR, precum si eficienta si transparenta procesului de due-diligence. In ultimele douã luni si jumãtate, BCR a asigurat tuturor investitorilor acces la informatiile necesare privind banca, prin cele patru camere de date, si a organizat vizite in filiale si in centrala bãncii.

Presedintele Comisiei de privatizare a BCR, domnul Sebastian Vlãdescu, a declarat:

“Suntem multumiti cã existã un interes deosebit de puternic pentru BCR, din partea unora dintre cele mai importante bãnci din Europa. Suntem increzãtori cã procesul de privatizare va avea un impact benefic asupra economiei romanesti si va accelera integrarea sistemului bancar din Romania in cadrul celui european.”

Ofertele angajante vor fi deschise pe 18 octombrie, orele 17.00, dupã care vor fi evaluate de Comisia de privatizare, in conformitate cu grila adoptatã. Comisia de privatizare va anunta, public, numele candidatilor selectati care vor fi invitati sã participe la ultima etapã a procesului de privatizare, indatã dupã analiza documentelor de participare.

Trimite un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata. Campuri obligatorii*