Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) cere Ministerului Economiei si Finantelor (MEF) si Bancii Nationale a Romaniei (BNR) sa examineze posibilitatea majorarii plafonului de garantare a depoziteor bancare pentru populatie si companii, peste nivelul actual de 20 000 de EUR, potrivit NewsIn.
„AOAR urmareste cu maxima atentie evolutiile ce au loc pe pietele bursiere si financiare, la nivel international, si influentele ce se manifesta asupra sistemului bancar din Romania”, se arata in comunicatul asociatiei.
Oamenii de afaceri considera ca sistemul bancar romanesc se afla intr-o situatie favorabila, luand in considerare dezvoltarea creditarii pe fondul atragerii de depozite de la companii si populatie. Majorarea plafonului de garantare a depozitelor ar fi o masura „extrem de importanta fata de sensibilitatea deosebita a deponentilor romani fata de istoria recenta a unor banci romanesti”, care ar creste increderea populatiei si companiilor in sistemul bancar romanesc, mai scrie NewsIn.
In timp ce schema de garantare a depozitelor din Romania garanteaza rambursarea depozitelor in banci ale persoanelor fizice pana la un plafon de 20 000 de EUR pe deponent, in Franta, acest sistem garanteaza depozitele pana la limita de 70 000 de EUR. Si in Irlanda au fost adoptate, in urma falimentului bancii Lehman Brothers, masuri similare, cand plafonul garantiei de stat la depozite a fost majorat de catre guvern, de la 20 000 EUR, la 100 000 EUR.
In Statele Unite ale Americii, planul Paulson a fost usor revizuit, printre modificari numarandu-se cresterea plafonului depozitelor garantate de stat pentru clientii bancilor, de la 100 000 dolari, la 250 000 dolari.




