Trei legi initiate de fostul deputat PNL, Daniel Zamfir, ulterior transferat la ALDE, care vizeaza plafonarea dobanzilor la credite, limitarea datoriilor la firmele de recuperare creante, precum si impiedicarea executarilor silite, adoptate recent de Parlament, odata cu taxa pe banci, au fost contestate la Curtea Constitutionala (CCR) tocmai de fostul partid al lui Zamfir, PNL.

Zamfir este un apropiat la avocatului Gheorghe Piperea, implicat in numeroase procese impotriva bancilor, asadar direct interesat de denigrarea acestora si de decredibilizarea sistemului financiar bancar.

Cele trei legi sesizate la CCR sunt:

– Legea pentru completarea OG nr. 13/2011 privind dobânda legală remuneratorie ÅŸi penalizatoare pentru obligaÅ£ii băneÅŸti, precum ÅŸi pentru reglementarea unor măsuri financiar-fiscale în domeniul bancar (plafonarea dobanzilor la credite)

– Legea pentru modificarea ÅŸi completarea OrdonanÅ£ei Guvernului nr. 51/1997 privind operaÅ£iunile de leasing ÅŸi societăÅ£ile de leasing (contractele de leasing nu mai sunt titluri executorii), precum ÅŸi pentru completarea art. 120 din OUG 99/2006 privind instituÅ£iile de credit ÅŸi adecvarea capitalului (contractele de credit nu mai sunt titluri executorii)

– Legea pentru completarea OrdonanÅ£ei de UrgenÅ£ă a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori (reducerea datoriilor la firmele de recuperare creante).

Legile sunt în mod vădit neconstituÅ£ionale, în ansamblul lor, întrucât au fost adoptate prin încălcarea procedurii legislative, respectiv fără consultarea obligatorie a Consiliului Economic ÅŸi Social ÅŸi obÅ£inerea avizului acestui for, se arata intr-un comunicat al PNL, citat de Agerpres.

PNL mai spune ca la adoptarea acestor legi au fost încălcate rigori elementare de reglementare în privinÅ£a justificării normelor propuse spre adoptare ori corelarea acestora cu reglementări aflate deja în legislaÅ£ia în vigoare, în mod deosebit cu cele aflate în contradicÅ£ie.

Intre argumentele de neconstituÅ£ionalitate se numără plafonarea dobânzilor pentru credite ipotecare sau imobiliare, fără a se putea distinge la ce bază se raportează procentul de plafonare a dobânzii.

„Totodată, reglementarea propusă înfrânge principiile constituÅ£ionale referitoare la libertatea economică, libertatea contractuală, libera concurenÅ£ă, dreptul la proprietate privată ÅŸi economia liberă de piaÅ£ă. În mod efectiv este încălcată Directiva UE 1993/13 în materia protecÅ£iei consumatorilor, care sancÅ£ionează clauzele abuzive în contractele dintre consumatori ÅŸi profesioniÅŸti. De asemenea, soluÅ£iile juridice promovate sunt de natură a genera situaÅ£ii absurde în care chiar consumatorii creditelor riscă să fie prejudiciaÅ£i în urma mecanismului financiar introdus prin modificările legislative, respectiv de a fi puÅŸi în situaÅ£ia de a rambursa integral valoarea creditului înainte de scadenÅ£ă”, conform comunicatului PNL.

Liberalii susÅ£in că în cazul contractelor de leasing este afectat dreptul de proprietate al persoanei care deÅ£ine bunul dat în folosinÅ£ă unei alte persoane, întrucât este eliminat caracterul executoriu al contractului încheiat ÅŸi, implicit, posibilitatea recuperării bunului asupra căruia deÅ£ine dreptul de proprietate.

„În plus, este instituit un regim discriminatoriu, împotriva reglementărilor constituÅ£ionale, în cadrul aceleiaÅŸi categorii de persoane fizice/ juridice care sunt titulari ai unor creanÅ£e. Astfel, este restrâns fără nicio raÅ£iune dreptul de a recupera creanÅ£a dobândită prin cesiune de la o instituÅ£ie de credit cedentă, fiind impus un regim juridic al proprietăÅ£ii asupra creanÅ£ei diferit de la un titular la altul, în funcÅ£ie de modul de dobândire a respectivei creanÅ£e”, mai arată PNL.

PNL mai mentioneaza ca alături de alte partide din OpoziÅ£ie a sesizat Curtea ConstituÅ£ională ÅŸi legat de alte acte normative, adoptate la finalul sesiunii parlamentare, precum Legea pensiilor, Legea de adoptare a OrdonanÅ£ei Guvernului 4/2017 privind suprataxarea contractelor part-time, Legea de adoptare a OrdonanÅ£ei Guvernului 90/2018 din domeniul JustiÅ£iei, Legea privind combaterea evaziunii fiscale în forma propusă de un deputat PSD ÅŸi Legea privind anularea unor infracÅ£iuni din domeniul construcÅ£iilor. 

Comentarii

  1. Ga?par Grazziani

    Cu asta, PNL ?i-a dat foc la valiz?. Nu-i mai aleg decat cei care lucreaz? la b?nci ?i la Kruk. Proasta inspira?ie, chiar nu mai au consilieri sau sunt masochi?ti?

Trimite un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata. Campuri obligatorii*