Reprezentantii Bancii Nationale Romane au declarat ieri ca depunerile in sistemul bancar sunt sigure, intrucat nicio banca din tara nu are probleme de lichiditate, potrivit Evenimentul Zilei.

Acestia au facut aceste afirmatii dupa ce populatia, alarmata de zvonuri conform carora unele banci din sistem ar urma sa dea faliment, a inceput sa isi retraga banii din institutiile bancare.

Declaratiile premierului Calin Popescu Tariceanu au incurajat si ele aceasta actiune a cetatenilor. Primul ministru declara ca a scos bani din banci si i-a investit in titluri de stat, care sunt garantate 100%.

„Va asigur, cu toata responsabilitatea, ca nicio banca, dar absolut niciuna, nu prezinta probleme de lichiditate. Toate se incadreaza in limitele de prudentialitate stabilite de BNR. Suntem pregatiti sa sprijinim orice banca daca ar avea probleme determinate de retrageri de fonduri pe baza zvonurilor“, a declarat, ieri, directorul Directiei Supraveghere din BNR, Nicolae Cinteza.

Trimite un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata. Campuri obligatorii*