Lipsa de lichiditati si finantarile tot mai scumpe din exterior trag in sus bonificatiile la depozite, scrie Adevarul.

Dobanda medie la economiile in lei pe un an a ajuns la 8,66%, dar sunt banci care ofera chiar si 11%. Analistii considera ca acesta este pragul maxim.

In ultima perioada, tot mai multe banci din sistem au operat majorari semnificative ale bonificatiilor oferite la produsele pentru economisire. Aceste decizii, care vizeaza populatia, dar si firmele, s-au bazat pe cresterile succesive ale dobanzii-cheie, pe finantarile scumpe din exterior, dar si pe lipsa de lichiditati. „In mod cert, exista din ce in ce mai putina lichiditate in piata si costul finantarii in euro din exterior a crescut. Din acest motiv, bancile sunt nevoite sa atraga lei de la populatie si au crescut dobanzile”, ne-a explicat Nicolaie Alexandru-Chidesciuc, senior economist la ING Bank.

Trimite un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata. Campuri obligatorii*